V torek, 18. 6. 2024, smo imeli petošolci skupaj s četrtošolci dan dejavnosti. Odpravili smo se v Kostanjeviško jamo.

Ko smo prispeli pred jamo, smo najprej pomalicali, nato pa smo počakali vodiča in vodičko. Medtem smo si čas krajšali z igranjem nogometna in odbojke. Ko sta se nam pridružila, sta nam povedala veliko zanimivosti o kraških jamah. Izvedeli smo, da se nahaja najdaljša jama v Ameriki in meri v dolžino približno 700 kilometrov. V Sloveniji imamo trenutno okoli 15 300 jam, Kostanjeviška jama pa je dolga približno 2 kilometra. 250 metrov slednje je odprte za obiskovalce. Po krajšem uvodnem delu pred jamo smo se odpravili še vanjo. Tam smo videli veliko jamskih živali, kot so netopirji, pajki, jamske kobilice… Videli smo veliko stalagmitov, stalaktitov in tudi nekaj jamskih stebrov. Zanimivo nam je bilo, da se nahajata v Kostanjeviški jami tudi jezero, ki izginja, ter majhen potoček. Videli smo kapnike v obliki zavese, prašičje glave, dedka Mraza, sladoleda, hlač, noge… Vodič in vodička sta nama povedala tudi zgodbo o velikanu Lojzetu, ki ga je zasul plaz. Po končanem ogledu smo se odpravili še na zaslužen sladoled, v parku pa smo se poigrali tudi na bližnjih igralih.

Ta dan nam je bil zelo všeč, saj smo bili nekateri učenci prvič v  Kostanjeviški jami. O jamah pa smo se naučili tudi veliko novega.

Zapisal 5. razred z razredničarko