Poslanstvo svetovalne službe
Šolska svetovalna služba je namenjena otrokom, staršem in pedagoškim delavcem na šoli in v vrtcu. Delo šolske svetovalne delavke je interdisciplinarno. Namenjeno je izboljšanju in poglabljanju vzgojno-izobraževalnega dela ter skrbi za celovitejši razvoj otrok in odraščanja mladine.
Vključuje se v kompleksno reševanje pedagoških, psiholoških in socialnih vprašanj v šoli preko treh med seboj povezanih in pogosto prepletenih vrst dejavnosti, ki so:
- dejavnosti pomoči,
- razvojno-preventivne dejavnosti,
- dejavnosti načrtovanja in spremljanja.
Pri svojem delu šolska svetovalna služba sodeluje z učenci, učitelji, vodstvom šole, starši in zunanjimi institucijami. Osnovne oblike dela so svetovanje, posvetovanje, neposredna pomoč. Pomaga pri različnih razvojnih, vzgojnih, psihosocialnih, učnih, socialno-ekonomskih in drugih težavah. Težavam prisluhne in skupaj poskušajo najti rešitev ali poiskati pomoč še kje drugje.
Glavna področja in naloge svetovalne službe so:
Učenje in poučevanje
- Nadarjeni učenci: koordinacija evidentiranja, identificiranja in dela z nadarjenimi. Priprava individualiziranega programa.
- Učenci z učnimi težavami: koordinacija pomoči učencem, sodelovanje z zunanjimi institucijami.
- Učenci s posebnimi potrebami: koordinacija dela z UPP-pomoč pri usmerjanju, priprava individualiziranega programa, evalvacija dodatne strokovne pomoči, vodenje dokumentacije, neposredno delo z učenci, svetovanje staršem, sodelovanje z zunanjimi institucijami.
- Vsi učenci: priprava tematskih razrednih ur, delavnic.
Šolska kultura, vzgoja, klima
Pomoč učencem z vzgojnimi težavami: preventivni in kurativni programi, šolska mediacija, individualno in skupinsko delo z učenci.
Skrb za optimalni telesni, osebni in socialni razvoj
- Sodelovanje pri vzpostavljanju optimalnih pogojev za razvoj in učenje otrok v vrtcu, priprava predšolskih otrok na šolanje, izvedba socialnih iger enkrat tedensko v šolski knjižnici.
- Svetovanje in neposredna pomoč učencem s težavami v telesnem, spoznavnem, čustvenem in socialnem razvoju, koordinacija dela z zdravstvenim domom, CSD in drugimi institucijami.
Šolanje
- Vpis učencev v prvi razred.
- Ponavljanje, napredovanje, prešolanje učencev.
Poklicna orientacija – plan dejavnosti
- Tehniški dan na srednji šoli.
- Posamezne predstavitve srednjih šol (glede na interes učencev).
- Razredne ure na temo poklicne orientacije.
- Individualno in skupinsko poklicno svetovanje učencem in staršem.
Socialno-ekonomske stiske
- Pomoč učencem, ki imajo težave zaradi socialno-ekonomskih razmer.
- Pomoč pri reševanju finančnih težav in stisk.
Svetovalna delavka na šoli je Alenka Košak. Pri njej se lahko oglasite osebno ali pokličete po telefonu: 07 49 77 030 vsak dan (po predhodni najavi) med 6. 30 in 14. uro ali v času popoldanskih govorilnih ur.
Pišete lahko tudi na elektronski naslov: alenka.kosak@os-podbocje.si.