Skoči na glavno vsebino

V tednu od 11. 11. 2024 do 15. 11. 2024 je potekal Teden slovenske hrane. To je letošnja novost, katere cilj je obeleževati slovensko hrano ne samo en dan, ampak kar cel teden. Dogodek se zaključi s Tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Namen tedna je bilo poudarjanje slovenske hrane in v jedilnik vključiti tradicionalne slovenske jedi, poudariti »samoumevnost« hrane na krožniku in izvesti razne aktivnosti v povezavi z zdravim življenjskim slogom, odnosom do hrane itd.  

Tako smo na šoli začeli s pripravami že en teden prej in jih izvajali tudi tekom tega tedna. Učenci 1. triade so se pogovarjali o pomenu in izgledu čebel, o njihovi pomembnosti za naše življenje ter o pridelkih. Ustvarjali so panjske končnice, ki sestavljajo tri prekrasne čebelnjake, ki krasijo jedilnico. Učenci v razširjenem programu in pri izbirnem predmetu sodobna priprava hrana so skupaj z učiteljicami pripravili napis, se pogovarjali o tradicionalnih slovenskih jedeh in pripravili razne zanimive recepte in plakate.  

V 3. razredu je v povezavi s temo tedna potekal naravoslovni dan z naslovom Zdrav način življenja, ki je prepletal razne aktivnosti gibanja, predavanje o zdravem načinu življenja in sestavljanju obrokov ter ustvarjanje.  

Učenci in vrtčevski otroci so imeli vsak dan možnost poskusiti razne slovenske jedi, značilne za posamezne dele Slovenije. Tako so poskusili močnik, cvrtje, češnjevo marmelado, istrske mineštre – pašta fižol, martinovo pojedino, matevž in kislo zelje ter koroške kipnjene knedlje.  

Teden je bil pester in zanimiv, obenem pa smo se še enkrat spomnili in opomnili na pomen slovenske hrane, lokalnih pridelovalcev in poti hrane od pridelovalca do krožnika, kar včasih vzamemo preveč za samoumevno.  

Hkrati pa smo s skupnimi močmi jedilnico spremenili v lep, poučen in zanimiv del šole.   

Zapisala: Barbara Pacek, vodja Zdrave šole 

Dostopnost